Bresser - Hunter 20x50 1152050
4 / 5
4 / 5
Nagyítás: 20х. Objektívlencse átmérője: 50 mm The Bresser Hunter 20x50 binoculars new design provides impressive performance. Due to the minimised lightweight design, this inexpensive model is the ideal companion in many situations. The fully coated optics and solid mechanics enable a true colour image reproduction. The high magnification is ideal for observing distant objects. All models include not only a dioptric adjustment but also foldable rubber eyecups for eyeglass wearers. The handy and non-slip surface of the Bresser Hunter 20x50 binoculars always ensures a firm grip. A tripod mount is part of the standard equipment of these binoculars and is a popular feature particularly with high magnifications. Main Features:
Prism lens made of BK-7 glass
Blue fully coated optical surfaces
Center wheel focusing
Dioptric adjustment
Foldable eyecups
Robust, rubber armored binocular body
Tripod adapter thread
The kit includes:
Binoculars
Case
Shoulder strap
Caps
Lens cleaning cloth
Manual
Márka Bresser GmbH, NémetországSzavatosság, év 2EAN 4007922001302A csomag méretei (HxSzxM):, cm 22x20x8Szállítási súly, kg 1.02Nagyítás foka, x 20Prizmatípus PorroSzemlencse dioptriabeállítás yesOptikai elemek anyaga BK-7Lencse bevonata teljesen bevonatolt, kékObjektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm 50Szürkületi érték 31.62Látómező, m/1000 m 57Közelfókusz, m 10Tok a készletben yesLátómező, ° 3.26Fókuszálás központiSzemkagylók gumi, összecsukhatóPupillatávolság (PD), mm 57 — 72Használat vadászat és halászat, katonai/terepre valóTok/táska a készletben nejlon tokVáz fém, műanyagMinimális fényerősség, lux 6.25Tok/doboz/táska a készletben tok
| Termék ID: | #5594945 |
| Kilépő pupilla maximum átmérője: | 2.5 mm |
| Kilépő pupilla minimum átmérője: | 2.5 mm |
| Legkisebb fókusztávolság: | 10 m |
| Maximális nagyítás: | 20x |
| Minimális látómező 1000 méteren: | 57 m |
| Minimális nagyítás: | 20x |
| Monokulár: | Nem |
| Objektív átmérő: | 50 mm |
| Spektív: | Nem |
| Színházi látcső: | Nem |
| Tömeg: | 740 g |
| Zoom távcső: | Nem |