Bresser - Travel 10x25 (1211026)
0 / 5
0 / 5
Bresser Travel 10x25 kétszemes távcső - 74336 The Bresser Travel 10x25 is an light weight roof prism binocular with excellent optical characteristics. The blue fully coating on the prisms and lenses guarantees a decisively higher light transmission through the glass material. Due to the rubber cover on the binoculars you always have a secure grip. E. g. for hiking, the compact and lightweight Travel series is very suitable but also for other applications, these binoculars are ideal. Features: Prism and lens materials made of BaK-7 glass material Optical surfaces are blue fully coated with 75% light transmission Robust, rubber armoured binocular body Warranty: 5 years after online registration The kit includes: Binocular with carrying strap Belt pouch Lens cloth Manual Nagyítás foka , x 10 Típus tetőélprizmás Optik ai anyagok BK-7 Optikai bevonat teljesen bevonatolt, kék Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm 25 Szemtávolság , mm 11 Szürkületi érték 15,81 Relatív fényesség 6,25 Látómező , ° 5,7 Látómező , m/1000 m 126 Közelfókusz , m 8 Pupillatávolság (PD), mm 37–76 Fókuszálás központi Szemkagylók gumi, mozgatható Méret kompakt Váz műanyag Használat turista Tartózsák/t ska a csomag tartozéka igen
| Termék ID: | #5594956 |
| Kilépő pupilla maximum átmérője: | 2.5 mm |
| Kilépő pupilla minimum átmérője: | 2.5 mm |
| Legkisebb fókusztávolság: | 8 m |
| Maximális nagyítás: | 10x |
| Minimális látómező 1000 méteren: | 126 m |
| Minimális nagyítás: | 10x |
| Monokulár: | Nem |
| Objektív átmérő: | 25 mm |
| Spektív: | Nem |
| Színházi látcső: | Nem |
| Tömeg: | 260 g |
| Zoom távcső: | Nem |